Šarišská galéria v Prešove do výstavného plánu zaraďuje aj výstavy, ktoré sú reminiscenciou na umelcov žijúcich a pôsobiacich v našom meste.
Šarišská galéria v Prešove do výstavného plánu zaraďuje aj výstavy, ktoré sú reminiscenciou na umelcov žijúcich a pôsobiacich v našom meste.
Zbierkový fond si Šarišská galéria v Prešove budovala od základov vlastným výskumom. Zo zbierky z prelomu 19. a 20. storočia vlastní kolekciu diel prešovských výtvarníkov, ku ktorým patrí, staršej generácii Prešovčanov dobre známy Ernest Rákoši, ktorý sa stal neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho a výtvarného života na východnom Slovensku.
Každoročne si od roku 1955 mesiac marec spájame s mesiacom knihy. Toto slovné spojenie sa stalo synonymom podujatí zameraných na podporu kultúry a vzdelanosti prostredníctvom knižnej tvorby a knižníc, ako hlavných centier poskytovania knižničných služieb verejnosti.
V každom zbierkovom fonde inštitúcií, ako sú galérie alebo múzeá, sa nachádzajú aj historické artefakty alebo umelecké diela, ktoré ešte len čakajú na presnejšie objasnenie proveniencie svojho vzniku, datovania alebo na určenie autorstva.
Námetová téma Kristus v hrobe je známa aj pod označením Boží alebo Svätý hrob. Ide o zobrazenie Ježiša Krista ležiaceho v hrobe.
Čo znamená v živote človeka 50 rokov? Je to veľa alebo málo? Pre niekoho, kto v sebe stále má ten zvláštny nepokoj, neopísateľnú vnútornú túžbu tvorivosti
Keď sa začiatkom 60-tych rokov minulého storočia Galéria výtvarného umenia v Prešove, dnes Šarišská galéria, zapojila do celoslovenskej výzvy Slovenského fondu výtvarných umení podnietiť vznik Klubov priateľov výtvarného umenia (KPVU) v jednotlivých mestách so sídlom galérie, múzea, osvetových stredísk a pod., pravdepodobne nikto z autorov výzvy, ale ani pracovníkov galérie, nedokázal predpovedať, aká budúcnosť KPVU čaká. S odstupom času môžeme […]
Výstavný projekt Socha - plastika - objekt, ktorým Šarišská galéria v Prešove uzatvorila program prezentácií a výtvarných prehliadok pripravených pre verejnosť na rok 2020, je reprezentatívnou ukážkou tvorby sochárov, rezbárov, keramikárov i výtvarníkov (venujúcich sa o. i. i plastike či objektom) zvučných mien, nielen regionálneho, ale i celoslovenského významu najmä 2. pol. 20. storočia, zastúpených v zbierkovom fonde galérie.
Spomienková výstava Variácie v Šarišskej galérii v Prešove prezentuje tvorbu Alice Vojčíkovej-Gabzdilovej angažovanej výtvarníčky, aktívnej pedagogičky a človeka „so zmyslom pre pravdu, spravodlivosť a ľudskosť.“ (