Kategórie

Odborné články,

07/07/2021
Urban Sculpture

Prázdniny sú obdobím , ktoré naplno využívame na oddych, relax, stretávanie sa s priateľmi, na prežívanie voľného času s rodinou.

Otvoriť celý článok
20/06/2021
Rozhovory o umení Peter a Andrea Lipkovičovci

Posledná vernisáž, ktorá sa konala vo štvrtok 17. júna 2021 v priestoroch Šarišskej galérie v Prešove, ukončila sériu slávnostných sprístupnení aktuálne prebiehajúcich výstav, pripravených na začínajúcu letnú sezónu 2021. Veríme, že pestrá ponuka výstav i sprievodných kultúrnych podujatí, bude dostatočne lákavou pozvánkou nielen pre domácich, ale i zahraničných návštevníkov a zároveň poskytne všetkým divákom príjemný […]

Otvoriť celý článok
27/04/2021
Baroková Kalvária z dielne neznámeho autora

Charakter zobrazovania námetu Kristovej smrti na kríži, ústredného námetu kresťanského umenia, sa v rôznych obdobiach menil a to aj pod vplyvom meniaceho sa náboženského cítenia a myslenia. Pokým prvotná cirkev sa tejto téme vyhýbala, v stredoveku napr. predstavovala učenie prostredníctvom symbolov a alegórií.

Otvoriť celý článok
31/03/2021
Sloboda - Ernest Rákoši

Šarišská galéria v Prešove do výstavného plánu zaraďuje aj výstavy, ktoré sú reminiscenciou na umelcov žijúcich a pôsobiacich v našom meste.

Otvoriť celý článok
23/03/2021
Ernest Rákoši: Torňa, 1942

Zbierkový fond si Šarišská galéria v Prešove budovala od základov vlastným výskumom. Zo zbierky z prelomu 19. a 20. storočia vlastní kolekciu diel prešovských výtvarníkov, ku ktorým patrí, staršej generácii Prešovčanov dobre známy Ernest Rákoši, ktorý sa stal neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho a výtvarného života na východnom Slovensku.

Otvoriť celý článok
03/03/2021
Marec - mesiac knihy v Šarišskej galérii v Prešove

Každoročne si od roku 1955 mesiac marec spájame s mesiacom knihy. Toto slovné spojenie sa stalo synonymom podujatí zameraných na podporu kultúry a vzdelanosti prostredníctvom knižnej tvorby a knižníc, ako hlavných centier poskytovania knižničných služieb verejnosti.

Otvoriť celý článok
26/02/2021
Dalma Kakuszová: „Ženský akt s tigrou kožou”

V každom zbierkovom fonde inštitúcií, ako sú galérie alebo múzeá, sa nachádzajú aj historické artefakty alebo umelecké diela, ktoré ešte len čakajú na presnejšie objasnenie proveniencie svojho vzniku, datovania alebo na určenie autorstva.

Otvoriť celý článok
26/01/2021
Kristus v hrobe II

Námetová téma Kristus v hrobe je známa aj pod označením Boží alebo Svätý hrob. Ide o zobrazenie Ježiša Krista ležiaceho v hrobe.

Otvoriť celý článok
25/01/2021
Spomíname na Dušana Pončáka

Čo znamená v živote človeka 50 rokov? Je to veľa alebo málo? Pre niekoho, kto v sebe stále má ten zvláštny nepokoj, neopísateľnú vnútornú túžbu tvorivosti

Otvoriť celý článok
Návštevnosť:  
© 1956 - 2021 Všetky práva vyhradené pre Šarišská galéria v Prešove