Mediálne výstupy

01/07/2021

Andrea Lipkovičová / Denníky Krajiny, Peter Lipkovič / Štyri strany tajomstva

V Šarišskej Galérii prezentujú tvorbu dvojice autorov, prítomných na východoslovenskej výtvarnej scéne od polovice osemdesiatych rokov minulého storočia. Obaja autori patrili k vtedajšej mladej výtvarnej generácii, reagujúcej svojou tvorbou na strnulú socialisticko-realistickú poetiku. V Šarišskej galérii si výstavu môžete pozrieť do 29.8.2021.
01/07/2021

Obverse & Reverse - Jozef "Karči" Höger

Jozef „Karči“ Höger bol jedným z mála sochárov, ktorý vo svojej umeleckej tvorbe uplatnil celú škálu sochárskej formy a kultivoval komornú plastiku, monumentálny i komorný reliéf, a tento od jeho výraznej priestorovosti až po plytkosť „taniera” na mincu. Pre svoje diela premyslene využíval viaceré technické a technologické postupy – kovanie, tepanie, frézovanie, rytie, či liatie do viacerých kovov.
25/06/2021

Priatelia som uprimne stastny, lebo viem, co nas tato 6 rokov trvajuca saga stala hlavne psychickych sil! Stalo to vsak za to!!!

16/06/2021

RTVS - Kultúra

Záznam z relácie si môžete pozrieť na webe RTVS kliknutím na odkaz: RTVS - Kultúra.sk
09/06/2021

Móda po Covide

Dlhodobý projekt Plató Creative Clash skúma hranice medzi „oficiálnou“ módou a jej opakom. Sleduje jasné rozlíšenie medzi tým, čo je „anti-móda“ a čo jednoducho „móda“. Ide o slobodnú platformu zacielenú na návrhárstvo otvorené novátorským konceptom s umeleckými presahmi do nových médií. Zámerom je podchytiť a vyhľadávať talenty, ako aj predstaviť projekty významných konceptuálnych umelcov pohrávajúcich sa s témou (anti)módy. Plató Creative Clash buduje portfólio a napomáha orientácii v kontexte súčasného návrhárstva, ktoré zažilo rozličné hybridizácie medzi umením a módou, štýlom a dizajnom, hlavným prúdom a avantgardou, rýchlou módou a pomalou módou. Viac informácií.
16/04/2021

Zlatý súdok 2021

Zlatý súdok si v Šarišskej galérii v Prešove môžete pozrieť v priebehu apríla a mája 2021. Výstava predstavuje výber najlepších prác 27. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru. Súťaž i výstavu organizuje zakladateľ a konateľ súťaže, zástupca Pivnej galérie, karikaturista Fedor Vico.
15/04/2021

Ernest Rákoši - Sloboda

Šarišská galéria v Prešove si v rámci cyklu Jubilanti 2021 pripravila diela maliara ktorý tvorí neoddeliteľnú súčasť výtvarného umenia východného Slovenska.
14/04/2021

Dušan Pončák, Július Machaj / (ne)uzavreté

Výstavou (ne)uzavreté / Dušan Pončák, Július Machaj si pripomíname tvorbu dvoch významných predstaviteľov slovenskej výtvarnej scény, ktorí svoj tvorivý život prežili v meste Prešov. Tvorba Dušana Pončáka a Júliusa Machaja je v rámci výstavy zastúpená sochárskymi dielami a kresbami zo zbierkového fondu Šarišskej galérie a z iných galérií a múzeí na východnom Slovensku. Výstava je pripravená v rámci cyklu Jubilanti 2021 a ma za cieľ prezentovať bravúrnu modeláciu, dramatičnosť a vypätosť sochárskej formy Dušana Pončáka a lyrické vyznenie a tvarovú štylizáciu Júliusa Machaja.
05/04/2021

Ryšavý bohém z Prešova

Akademický maliar Michal Čabala sa narodil 4. februára 1941 v Čabinách. V roku 1969 ukončil štúdium maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Jeho doménou bola nie len krajinomaľba, no i zátišia a portréty. Patril k najverenejším autorom "prešovských montmartrov", kde sa ľudia stretávali pri maliarskom stojane organizovaných tunajšou galériou. Pre záujemcov o pouličný portrét patril k najobľúbenejším. Na výstave v Šarišskej galérii môžete vidieť zbierky jeho obrazov z tunajšej galérie, Východoslovenskej galérie v Košiciach, Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku, Vihorlatského múzea v Humennom a súkromných zbierok.
26/03/2021

Výstava PLOCHA / PRIESTOR / Nikola Šušovicová

Po prvý krát sa prezentuje na východnom Slovensku, konkrétne v Šarišskej galérii v Prešove. Začínajúca výtvarníčka, absolventka štúdia maľby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Médium maľby sa pre ňu stáva alfou a omegou.
22/03/2021

Mišo Čabala: Ryšavý bohém z Prešova - rozhovor s kurátorom PhDr. Mirom Procházkom

Mišo Čabala – ryšavý bohém z Prešova, pod týmto názvom pripravujú výstavu, ktorú by v Šarišskej galérii v Prešove mali sprístupniť o týždeň, 11. marca. Ivana Jachymová sa o nej porozprávala s jej kurátorom Miroslavom Procházkom
12/01/2021

Výstava v Šarišskej galérii

Jedinečnú výstavu pod názvom Ja pochádzam odnikiaľ pripravilo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach v rámci špeciálneho projektu Warhol tour 2018 – 2021. Diela svetoznámeho umelca sprístupnili v Šarišskej galérii v Prešove. Výstava Ja pochádzam odnikiaľ v Šarišskej galérii je pokračovaním dlhodobého projektu Warhol Tour, ktorý realizuje Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Cieľom je predstaviť diela kráľa pop-artu prostredníctvom tematických výstav vo všetkých okresoch Prešovského kraja. Bonusom expozície bude aj zaujímavá paralela s aktuálnymi Majstrovstvami sveta v hokeji, ktoré v čase trvania výstavy prebiehajú v Bratislave a v Košiciach. Súčasťou expozície bude totiž aj unikátny portrét Wayne Gretzkeho.
19/12/2020

Socha – plastika – objekt

Výstava je sprístupnená v Šarišskej galérii od 10.12. – 14.02.2021.
19/12/2020

VARIÁCIE: Alica Vojčíková-Gabzdilová

Miesto konania: Šarišská galéria v Prešove, Hlavná 51 Trvanie: 10.12.2020 – 14.02.2021 Kurátor: Mgr. A. Malíková
12/11/2020

Svet á la Daniel Meluzin

Diela v ktorých cítiť pop art, aj tak býva označovaný umelec, ktorého obrazy sú v Šarišskej galérii. Nie len fyzicky, no aj online prostredím si záujemcovia môžu pozrieť tohto pokračovateľa pop artu a konkrétne jeho vnímanie základných tém ako: ovocie, torty, kvety, svet žien či syr.
09/11/2020

Rodinná záhrada

Šarišská galéria v Prešove aj keď je zatvorená od 24. októbra kvôli celoslovenskej pandemickej situácii ponúka nadšencom umenia vystavované diela formou virtuálnej prehliadky.
26/10/2020

Metamorfózy krajiny

Výstava Metamorfózy krajiny prezentuje zbierkový fond Šarišskej galérie v Prešove a ponúka návštevníkom pohľad do malebných krajín meniacich sa pod vplyvom ročných období, a samozrejme pod rukou umelca.
01/10/2020

Autor Gordického uzla v galérii

Výstava "Arpád Račko 1930 - 2015: Vzlety, úlety a pády" je príspevkom k nedožitým deväťdesiatym narodeninám autora svetoznámeho košického Maratónca.
21/09/2020

Od ikon až po nižšie vrstvy

Na letnú sezónu Šarišská galéria v Prešove pripravila výstavu 18. – 19. storočie. Divákom je sprístupnená od 16. júla do 4.októbra 2020.
20/12/2019

Party v 21. storočí

Výstava limitovanej kolekcie obrazov takmer zaniknutých slovenských párt sa uskutočňuje v Šarišskej galérii. Autori si do projektu vybrali úspešné a krásne Slovenky, ktoré však na obrazoch len ťažko spoznáte.
06/11/2019

Náhodne nájdené

Poznáme ho ako tvorcu sochy Andyho Warhola s dáždnikom v Medzilaborciach, alebo Da Vinciovského údelu človeka pred novou košickou nemocnicou na triede SNP.
10/08/2019

Poďte do Šarišskej galérie

V Šarišskej galérii záujemcovia cez leto môžu zhliadnuť aj dve zaujímavé výstavy. V našej video reportáži nájdete vernisáže týchto dvoch výstav. Prvou sú práce Konštantína Bauera. Autor sa narodil 24. novembra 1893 v Slovenskej Ľupči v úradníckej rodine. Detstvo prežil v Banskej Bystrici. Ako pätnásťročný sa s rodičmi presťahoval do Košíc, kde vyštudoval strednú školu.
Návštevnosť:  
© 1956 - 2021 Všetky práva vyhradené pre Šarišská galéria v Prešove