OBLEČ SI UMENIE / nosíme 19. storočie

Publikované: 
05/09/2020
Kategórie: 
OBLEČ SI UMENIE / nosíme 19. storočie

Názov: OBLEČ SI UMENIE / nosíme 19. storočie          
Miesto konania: Šarišská galéria v Prešove, Hlavná 51, Prešov
Trvanie: 27.08.2020 – 04.10.2020

Výstava prác detí z letného zážitkového kreatívneho ateliéru, ktorý sa v Šarišskej galérii v Prešove konal posledný júlový týždeň.  

Šarišská galéria vytvára prostredie pre neformálne a zážitkové vzdelávanie detí a študentov. Letný tvorivý ateliér „Obleč si umenie“ vznikol z potreby estetickej výchovy zameranej na odevnú kultúru, novú estetiku a umenie.

Koncept Miloslavy Hriadelovej Obleč si umenie je určený rôznym vekovým kategóriám a súznie s výstavným plánom galérie. Deti sa v rámci tvorivých ateliérov  zoznámia s rôznymi umeleckými smermi a postupmi vytvárania odevu, vyskúšajú si rozličné techniky ako šitie, aplikácie, plstenie a súčasne sa hravou formou oboznámia aj s kultúrnymi vplyvmi či ich uplatnením v súčasnom dizajne a móde. Metodiku vypracovala kurátorka po viacročných skúsenostiach s projektom Plató Creative Clash prepájajúcim módu a umenie.          

 „Uvedomila som si, že škola na hodinách výtvarnej výchovy, ani  dejepisu takúto nadstavbu deťom nevie poskytnúť. Je dôležité, aby si zvykli vnímať modernu, minimalizmus a novú estetiku, aby pociťovali potrebu zodpovedného prístupu k móde, opätovného využitia starých šiat, ako aj to, že odev môže byť umením a naopak. Aby sa naučili prerábať vlastné oblečenie a vytvárať z neho osobité kúsky. Tieto stretnutia povzbudzujú činorodosť a odvahu vylepšovať si vlastný šatník a zároveň napomáhajú orientovať sa v jednotlivých umeleckých štýloch.

Tohtoročný letný tábor mal základ v práve prebiehajúcej výstave 18. a 19. storočie v zbierkach Šarišskej galérie v Prešove. Deti si prezreli diela a potom z nich pri vlastnej tvorbe vychádzali, najmä z dobových portrétov maliarov Jána Rombauera a Maximiliána Kurtha. Hľadali sme vzájomné súvislosti so súčasným obliekaním a našli sme ich požehnane. Premietli sme si najnovší film režiséra Mattea Garroneho The DIOR Myth, ktorý prezentuje kolekciu sezóny 2020/21 tohto modelového domu prostredníctvom surrealistického príbehu s bájnymi postavami. Režiséra podnietila práve atmosféra maliarov viktoriánskej doby konca 19. storočia. A povzbudil aj fantáziu detí nášho tábora, ktoré objavili spojitosti s obrazmi v inštalácii Šarišskej galérie v Prešove".

Séria tvorivých ateliérov zacielených na životný štýl a prostredie bude pokračovať aj počas školského roka 2020/21 ako súčasť mimovýstavnej činnosti galérie.

Návštevnosť:  
© 1956 - 2021 Všetky práva vyhradené pre Šarišská galéria v Prešove