Ivica Krošláková: Vône ciest. Výber z tvorby

Publikované: 
27/02/2019
Kategórie: 
Ivica Krošláková: Vône ciest. Výber z tvorby

Názov výstavy: Ivica Krošláková: Vône ciest. Výber z tvorby
Miesto: Šarišská galéria v Prešove, Hlavná 53, Malá výstavná sieň
Trvanie: 28. 2. – 28. 4. 2019
Vernisáž: štvrtok 28. 2. 2019 o 16.00 hod.
Kurátor: PhDr. Miro Procházka

Ivica Krošláková (2.10.1943, Bratislava) študovala na oddelení komornej maľby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave u prof. Jána Mudrocha, oddelení komornej maľby Akadémie výtvarných umení v Prahe u prof. Karla Součka a Jiřího Johna, na oddelení abstraktnej maľby Akademie der bildendenKünste vo Viedni u prof. SergiusaPausera a oddelení scénografie Vysokej školy múzických umení v Bratislave u prof. Ladislava Východila. Venuje sa maľbe, grafike, knižnej ilustrácii, grafickému dizajnu a prácam v spojení s architektúrou, najmä nemocníc v Rožňave, Svidníku, Trenčianskych Tepliciach, Bratislave, Piešťanoch a Leviciach. Stvárnila tiež v 70-tych rokoch hliníkové reliéfy pre chirurgickú čakáreň, chirurgický monoblok, urológiu, gynekológiu, ako aj informačný plastický objekt pre halu návštev a piktogramy vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove.

Vo voľnej tvorbe patrí k najvýznamnejším predstaviteľom informelu na Slovensku. Jej abstraktné dielo s lyrickými podtónmi, ktoré je predchnuté vnútorným zápasom racionality a živelnosti, svojimi tvarmi útočí na divákovu predstavivosť a vyznačuje sa záľubou v lacných materiáloch. Ich prepájaním dosahuje v  ploche priestorového účinku.

Autorka je umelecky činná aj v zahraničí, medziiným vo Francúzsku, Rakúsku a Nemecku. Jej aktivity sa prejavujú takisto v spoločenskom  dianí. Viedla združenie a galériu Gerulata, iniciovala početné výstavy našich a zahraničných výtvarníkov doma a v cudzine. Zastupovala výtvarnú obec na medzinárodných zahraničných stretnutiach v Belgicku, Francúzsku, Rakúsku a Nemecku. Od roku 1981 spolupracuje s medzinárodnou viedenskou skupinou Intakt, s ktorou vystavovala po celom svete a od roku 1992 je, ako jediná na Slovensku, riadnou členkou prestížneho Jesenného salónu (Salond´automne) v Paríži. Pôsobí tiež v Komisii pre správu pozostalosti Martina Benku. Získala viacero významných ocenení a vyznamenaní vo Francúzsku, Taliansku a na Slovensku. Žije a tvorí v Bratislave.

Výstava vznikla v spolupráci Šarišskej galérie, Združenia historikov moderného výtvarného umenia a Prešovského samosprávneho kraja. Potrvá do 28. apríla 2019.

Návštevnosť:  
© 1956 - 2021 Všetky práva vyhradené pre Šarišská galéria v Prešove