PODOBY PREMENY - Výber z prác celoročných workshopov v rámci sekcie móda.

Publikované: 
09/11/2018
Kategórie: 
PODOBY PREMENY - Výber z prác celoročných workshopov v rámci sekcie móda.

Výstava: PODOBY PREMENY výber z prác celoročných workshopov v rámci Večernej školy módy AKADÉMIE VOĽNÉHO UMENIA ROVÁS V KOŠICIACH
Miesto: Šarišská galéria v Prešove
Termín: 15. 11. – 16. 12. 2018
Kurátor: Miloslava Hriadelová

AKADÉMIA VOĽNÉHO UMENIA je celoročný vzdelávací program pre dospelých Centra Občianskeho združenia Rovás. Sídli v rodnom dome košického sochára Vojtecha Löfflera v Košiciach, kam prichýlil Krónovho žiaka Ľudovíta Felda a jeho súkromnú školu. Zameriava sa na podporu a rozvoj vizuálneho umenia, výtvarného umenia, divadla, tanca, hudby, filmu a dizajnu. Akadémia je platformou pre konfrontáciu a umelecké presahy a nesie odkaz Krónovej školy, ktorá okrem akademických výtvarných disciplín rozvíjala aj užité umenie a textilnú tvorbu.

Jednou zo sekcií Akadémie voľného umenia ROVÁS je Večerná škola módy, ktorú vedie kurátorka Miloslava Hriadelová. Ide o celoročný cyklus workshopov s odborníkmi z oblasti módy, prinášajúci zážitkový prístup k neformálnemu vzdelávaniu. Je zacielený na ľudí, ktorí chcú študovať na módnych školách, alebo pôsobiť v módnom priemysle v kreatívnych pozíciách, nielen ako návrhári. Večerná škola módy je prepojená s projektom PLATÓ CREATIVE CLASH a prináša umelecké presahy do rôznych disciplín. „Účastníci workshopov zameraných na styling sa naučia nielen definovať módne štýly v kontexte umenia, ale aj vizualizovať svoje myšlienky, uskutočňovať ich v rámci fotoeditoriálov v profesionálnom tíme. Počas roka si prizývame k spolupráci významných mentorov zo zahraničia, v lete sme mali týždenný tábor a master class s návrhárkou Noemi Bráz z Budapešti, ktorý sa uskutočnil po prvý raz. Na budúci rok plánujeme aj workshopy zamerané na fashion performanciu a film, na ktoré príde Jan C. Löbl z fakulty Umenia a dizajnu Jana Evangelistu Purkyně v Ústí nad Labem. Naším zámerom je budovať a podchytiť novú módnu komunitu na východe Slovenska,“ uviedla kurátorka Večernej školy módy Miloslava Hriadelová.

Výstava s názvom PODOBY PREMENY v Šarišskej galérii v Prešove chce priblížiť tento proces prostredníctvom výberu fotografických prác spolupracujúcich fotografov: Ondrej Koreň je žiak Roberta Vana a jeho tvorba inklinuje k portrétu a štúdiovej fotografii. Väčšinu fotografií v inštalácii vytvorila Lívia Kasakovská Jenčušová, talentovaná fotografka, ktorú si všíma aj stránka talianskej edície VOGUE.it. Stránka zaradila do svojho výberového portfólia aj zopár fotografií z editoriálov, ktoré vznikli v rámci Večernej školy módy.

Návštevnosť:  
© 1956 - 2021 Všetky práva vyhradené pre Šarišská galéria v Prešove